RESULTAT
Banrekord av Mogaka Tumbu

Kungsholmen Halvmarathon badade i vårsol vilket lockade rekordmånga att efteranmäla sig. Drygt 650 anmälda är nästan 50 procent fler än ifjol. Det tvingade oss tyvärr att uppskjuta starten med en kvart för att låta alla hinna hämta ut sina nummerlappar.

I vindstilla förhållanden sänkte kenyanen Fred Mogaka Tumbu banrekordet med tre minuter till högklassiga 1:05:09. Den gångna helgen ledde Mogaka Göteborgsvarvet med god marginal innan han drabbades av håll under slutkilometern och fick nöja sig med andraplatsen. Nu höll Mogaka distansen ut. Han delade länge ledningen med den svenske mästaren Said Regragui, men gled ifrån under loppets slutskede.

Marie Söderström-Lundberg gjorde ett mer än godkänt, lätt, genrep inför Stockholm Marathon. Hon vann på 1:16:10, drygt tre minuter före Annika Nyberger. Därmed putsade hon banrekordet med fem minuter i den tredje upplagan av Kungsholmen Halvmarathon.

RESULTAT 2003

   

Halvmara Män Tävling

VDM
1.  Fred Mogaka TombuKenya 1:05:09 
2.  Said Regragui -74Hässelby SK 1:05:32 
3.  Martin OjukuKenya 1:10:13 
4.  Martin Rappe -72Hammarby IF 1:11:19 
5.  Joakim Ronsten -66Flemingsbergs Sk 1:11:44 M35-1
6.  Marek Poszepczynski -75HK Cliff 1:11:58 
7.  Johan Dahl -71Högbo AIK1:13:10 
8.  Fredrik Svanfeldt -63Hässelby SK 1:13:31 M40-1
9.  Peter Vail -74Kvarnsvedens FIK1:13:33 
10.  Henrik Östling -76Enhörna IF 1:15:55 
11.  Martti Mustonen -60Rånäs 4H 1:16:02 
12.  Robert Toss -78IK Akele 1:16:08 
13.  Hans Mildenberger -63Gagnefs IF 1:16:44 
14.  Brian Buchtrup -76Stockholm City Triathlon 1:17:06 
15.  Hossein Fazeli -56Iranska Förening 1:17:47 
16.  Stefan Testi -61Boo IF 1:17:59 M40-2
17.  Pär Mattsson -76Roslagsbro IF 1:18:15 
18.  Mårten Westberg -61Fredrikshof FIF 1:18:20 M40-3
19.  Mikael Videfors -65Fredrikshofs IF 1:18:48 M35-2
20.  Tommy Nordsten -63Fredrikshofs IF 1:19:35 M40-4
21.  Thomas Malmgren -58Flemingsbergs Sk 1:19:43 M45-1
22.  Paul KinyanjuKenya 1:21:08 
23.  Mats Liljegren -76Sv. Marathonsällskapet 1:21:23 
24.  Ulf Eriksson -74Flemingsbergs SK 1:21:27 
25.  Jens Lykke Mikkelsen -67Hässelby SK 1:21:47 M35-3
26.  Magnus Lindén -59Ystads IF 1:23:15 
27.  Nicklas Malmberg -70Hammarby IF 1:24:25 
28.  Ulf Uddbäck -52Hemlingby LK 1:24:41 
29.  Krister Jonsson -66IFK Strängnäs 1:25:30 
30.  Lars Jakobsson -48Flemingsbergs SK 1:25:38 M55-1
31.  Gustaf Wangel -77Boo IF 1:25:44 
32.  Gunnar Höjvall -56Arlanda Märsta SK 1:26:05 
33.  Stefan Nyberg -66IFK Nyland 1:26:35 
34.  Pontus Bjurner -74Hammarby IF 1:26:43 
35.  Hans Kåsjö -55Team Skavsåret IF 1:26:54 M45-2
36.  Jan Paraniak -50IFK Strängnäs 1:27:01 
37.  Börje Grönlund -60 1:27:05 
38.  Ola Nordstrand -57Vallentuna FK 1:27:23 M45-3
39.  Göran Nilsson -58FK Studenterna 1:27:30 M45-4
40.  Johan Olausson -59Team Skavsåret IF 1:28:03 M40-5
41.  Marcus Nilsson -67FK Studenterna 1:28:09 M35-4
42.  Olle Jorinder -62 1:29:45 
43.  Tomas Svanström -53Uppsala LK 1:30:39 
44.  Robert Alnebring -58Boo IF   1:31:49 M45-5
45.  Peter Simacek -63Södertörn IF   1:32:02   
46.  Caj Virta -73Fredrikshofs FIF   1:33:04   
47.  Anders Olsson -54Storsjö IF   1:33:26   
48.  Anders Renlund -46Strängnäs-Malmby IF   1:34:02   
49.  Stig Hagen -74Sore Osen IL (Norge)   1:34:18   
50.  Sten Odenblad -39Fredrikshofs IF 1:39:20 M60-1
51.  Jan Svanlund -41Fredrikshofs FIF 1:40:23 M60-2
52.  Bertil Eriksson -36Kovlands IF 1:42:34 
53.  Thomas Johansson -68Jordbävningarna 1:44:39 M35-5
54.  Ansgar Ågren -36Telia IF 1:45:31 M65-1
55.  Rolf Lundberg -44Fleminsbergs SK 1:46:02 M55-2
56.  Esbjörn WibergSundsvall Friidrott 1:46:25 
57.  lars tapper -46Lindens IF 1:48:00 M55-3
58.  Jan Söderberg -43Scania IF 1:48:42 
59.  David Hellström -79SCT 1:51:16 
60.  Per Måhlén -53Sundbyberg IK1:51:55 M50-1
61.  Kaapo Röör -39Järfälla SK 1:57:57 M60-3
62.  Gunnar Irvegård -33Arlanda-Märsta SK 2:02:30 
63.  Rooney Magnusson -39SOIK Hellas 2:15:30 M60-4


Halvmara Kvinnor Tävling

VDM
1.  Marie Söderström-Lundberg -60Hässelby SK 1:16:10 K40-1
2.  Annika Nyberger -68Spårvägens FK 1:19:16 K35-1
3.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs IF 1:25:15 K35-2
4.  Esther NjeriKenya 1:25:50 
5.  Maria Sollerman -60Turebergs FK 1:31:02 K40-2
6.  Sari Huusko -62Fredrikshofs FIF 1:32:30 K40-3
7.  Agneta Jonsson -56Team Skavsåret 1:33:54 K45-1
8.  Terece Harrysson -74Storaskedis IK SOFF 1:36:40 
9.  Susanne Nyberger -49SPIF 1:46:42 K50-1
10.  Barbro Paraniak -56IFK Strängnäs 2:11:59 


Halvmara Män Motion


1.  Tor Almgren -64SEB IF   1:17:21   
2.  Jakob Persson -70   1:19:33   
3.  Rune Byrkjeland -71SÖS IF   1:20:03   
4.  Gustaf Hammarbäck -75   1:21:19   
5.  Tomas Svensk -72Storstadensbyggrenov   1:22:03   
6.  Magnus Elwin -69IFK Enskede   1:22:30   
7.  Mats Brunnstedt -59   1:23:37   
8.  Svante Linder -72   1:23:59   
9.  Marcus Berglund -67   1:24:14   
10.  Henrik Reintz -71   1:24:19   
11.  Mattias Karlsson -74   1:24:25   
12.  Rikard Nyrenström -67   1:24:26   
13.  Hans Andersson -53   1:25:23   
14.  Magnus Lundström -63Coop IF   1:25:55   
15.  Jan-olov Eriksson -67   1:26:06   
16.  Stefan Pragsten -70   1:26:42   
17.  Leif Göransson -67   1:26:43   
18.  Henrik Moberg -77   1:27:01   
19.  Tomas Bikila -63   1:27:12   
20.  Douglas Roos -68   1:27:20   
21.  Kaj Hedborg -59Solvikingarna   1:27:41   
22.  Per Lindberg -75   1:28:06   
23.  Bertil blues Johansson -65IKSU, Umeå   1:28:18   
24.  Johan Malmström -66   1:28:33   
25.  Ulf Nyblom -64   1:28:36   
26.  Bengt Örn -59   1:28:45   
27.  Mattias Pettersson   1:29:03   
28.  Mikael Mellhorn -60Ericsson IK  1:29:07   
29.  Pontus Ahlström -69   1:29:29   
30.  Stefan Lindblom -68   1:29:36   
31.  Fernando F. huerta -69   1:30:15   
32.  Rolf Söderholm -63   1:30:31   
33.  Per Altestad -58Postens IF Södertälj   1:30:33   
34.  Antonio Gomez -72   1:30:38   
35.  Tommi Asikainen -75   1:30:47   
36.  David Näsvik -79Spif Triathlon   1:30:49   
37.  Alex Liebert -68Stockholm   1:30:59   
38.  Martin Jansson -69   1:31:00   
39.  Séamus Holohan -72   1:31:19   
40.  Martin Sahlin -68   1:31:22   
41.  Andreas Keymer -7211314-klubben   1:31:25   
42.  Pär Muhr -72   1:31:27   
43.  Stefan Källgren -70Djurgården IF   1:31:32   
44.  Richard Lynch -71   1:31:39   
45.  Rickard Frithiof -80Segeltorps IF   1:31:40   
46.  Gerasimos Zervos -72ESSVE Produkter AB   1:31:44   
47.  Sebastian Tomac -71   1:31:46   
48.  Anders Olsen -0   1:31:47   
49.  Matti Holopainen -70   1:31:47   
50.  Ulrik Lind -74LME IK  1:31:56   
51.  Fredrik Södergren -73Finansinspektionens    1:31:58   
52.  Mikael Ekholm -62   1:32:11   
53.  Juha Maanmies -66   1:32:12   
54.  Mikael Hedborg -63   1:32:12   
55.  Niklas Gusting -66Stureplan IF   1:32:16   
56.  Ingvar Khan -60Ericsson IK  1:32:19   
57.  Johnny Ericsson -66SKYTTORP   1:32:20   
58.  Håkan Persson -65SCT   1:32:24   
59.  Peter Karlsson -59PHASEIN AB   1:32:28   
60.  Nils Tanaka -59   1:32:56   
61.  Johan Pihl -81Södertörn   1:34:20   
62.  Per-erik Larsson -63   1:34:22   
63.  Krister Normark -66   1:34:34   
64.  Anders Lööf -61   1:34:40   
65.  Jonas Brögger -70Challenger IF   1:34:41   
66.  Per Persson -69   1:34:51   
67.  Robert Hector -69   1:34:53   
68.  Kurt-henrik Gran -60Sollentuna   1:34:56   
69.  Christer Gustavsson -71   1:34:58   
70.  Torbjörn Carlsson -59IK Jordbänningarna   1:35:06   
71.  Mats Grönlund -57Pfizer   1:35:08   
72.  Åke Larsson -66Siemens   1:35:08   
73.  Hans Nehrman -71   1:35:35   
74.  Lars Andersson -57   1:35:51   
75.  Anders Andersson -58   1:35:53   
76.  Anders Rosenblom -73Idbyns GK   1:36:03   
77.  Björn Åman -63   1:36:08   
78.  Gustav Larsson -81Die Schnelle Leuten   1:36:12   
79.  Anders Cedergren -66   1:36:16   
80.  Seppo Lauronen -49Bålsta FF   1:36:23   
81.  Fredrik Glas -67-   1:36:24   
82.  Jonas Felixson -70   1:36:26   
83.  Digno Duarte -64Ica Esplanad   1:36:31   
84.  Jim Nurminen nygren -72-   1:36:45   
85.  Mattias Ericsson -73   1:36:50   
86.  Jürgen Von rosen -65TIF   1:37:08   
87.  Magnus Eriksson -70   1:37:13   
88.  Mikael Samuelsson -65IK Jordbänningarna   1:37:23   
89.  Michael Dalström -72   1:37:24   
90.  Leif Forslund -61Stockholm   1:37:36   
91.  Thomas Pettersson -64SEB IF   1:37:44   
92.  Torbjörn Pettersson -60Älvsjö AIK  1:37:50   
93.  Rune Stjernström -69   1:38:00   
94.  Mikael Sandberg -62Ericsson IK  1:38:09   
95.  Rikard Höög -79A9 IF   1:38:12   
96.  Lars gunnar Persson -51fredrikshof fif   1:38:24   
97.  Mats Hagberg -58   1:38:26   
98.  Per Lindholm -69Årsta   1:38:40   
99.  Leo Mccauley -70   1:39:04   
100.  Anders Kagg -48   1:39:19   
101.  Carl-johan Lindgren -68Itorium AB   1:39:21   
102.  Fredrik Wachsner -70Vallentuna Fk   1:39:31   
103.  Daniel Björk -71JÄRFÄLLA   1:39:39   
104.  Martin Nilsson -70   1:39:40   
105.  Mattias Andersson -73K-konsult IF   1:39:42   
106.  Lars Jansson -42   1:39:44   
107.  Per Lindgren   1:39:52   
108.  Per Berggren -67   1:39:52   
109.  Pauli Sulonen -55Hässelby SK   1:39:53   
110.  Peter Tideström -74Spånga IS   1:40:00   
111.  Leif Byström -68   1:40:17   
112.  Joakim Säterborn -69Arla Foods   1:40:29   
113.  Björn Attersved -46Sv Marathonsällskape   1:40:30   
114.  Lars Erixon -67   1:40:34   
115.  Viktor Hanzon -81A9 IF   1:40:35   
116.  Måns Cullin -72   1:40:50   
117.  Jason Murphy -74   1:40:57   
118.  Kjell Karlson -55Team Skavsåret IF   1:40:59   
119.  Jerry Nordgren -66JG Ventilation   1:41:01   
120.  Jonas Amnéus -72   1:41:03   
121.  Ulf Engström -69   1:41:23   
122.  Aristotelis Baroutsis -73   1:41:25   
123.  Mikael Andersson -77Haninge   1:41:43   
124.  Simon Hagspiel -72   1:41:54   
125.  Mikael Turulin -74STHLM   1:41:55   
126.  Mattias Rapaport -63   1:41:56   
127.  Per Lundén -71   1:41:58   
128.  Per-arne Lindberg -52   1:42:01   
129.  Jonas Eriksson -64   1:42:06   
130.  Fredrik Fogberger -79A9 IF   1:42:24   
131.  Johan Sundström -64   1:42:36   
132.  Tor Mellbye -55   1:42:41   
133.  Karl-henrik Karlsson -60   1:42:41   
134.  Anders Sjögren -67   1:42:43   
135.  Johan Skoglund -73   1:43:13   
136.  Lars Pettersson -66   1:43:42   
137.  Fredrik Sandström -71   1:43:51   
138.  Henrik Hansen -75Fuldspurt LK   1:43:55   
139.  Roger h Germer -65Circa Do Deca   1:44:13   
140.  Christer Jonsson -66AstraZeneca IF   1:44:15   
141.  Robert Malmberg -75AstraZeneca   1:44:19   
142.  Magnus Elg -81A9 IF   1:44:22   
143.  Trevor Ryan -71   1:44:23   
144.  Nils Larsson (?) -23IF Linden   1:44:33   
145.  Jonas Brodd-jägerstedt -78   1:44:53   
146.  Stefan Hansson -70FHS   1:44:58   
147.  Simon Oscarsson -69   1:45:05   
148.  Fredrik Bjarkå -75   1:45:05   
149.  Jan Söderkvist -60   1:45:13   
150.  Frank Snarf -66FHS   1:45:17   
151.  Anders Mogren -80   1:45:30   
152.  Ulf Dahlberg -41Järna SS   1:45:38   
153.  Gustav Ottosson -81A9 IF   1:46:35   
154.  Birger Höglund -47IK Jordbänningarna   1:46:41   
155.  Magnus Melander -67   1:47:19   
156.  Rickard Andersson -62   1:47:35   
157.  Thomas Karlquist -43   1:47:41   
158.  Lars Andrén -71   1:47:44   
159.  Jochen Giese -74   1:47:45   
160.  Ove Engman -39Elvans IF   1:47:46   
161.  Bengt Kindgren -78   1:47:49   
162.  Joakim Scherwall -79A9 IF   1:48:05   
163.  Matthew Ford -0   1:48:11   
164.  Johan Fyrk -77   1:48:14   
165.  Lasse Karlsson -60Team Skavsåret   1:48:21   
166.  Richard Langlais -56   1:48:24   
167.  Anders Wainikka -68Sthlm CT   1:48:33   
168.  Mats Nilsson -59Sundbyberg   1:48:35   
169.  Laurent Duda -65Uppsala Universitet   1:48:52   
170.  Håkan Wadholm -62   1:49:07   
171.  Olof Hansen -54BJulin Konsult   1:49:30   
172.  Mattias Ågren -82   1:49:30   
173.  Don Corry -74   1:49:41   
174.  Christian Måsö -72Södermalm   1:49:42   
175.  Peter Törnqvist -80A9 IF   1:49:46   
176.  Anders Thunberg -59   1:49:54   
177.  Lasse Wastesson -52Mälarhöjdens KS   1:50:25   
178.  Magnus Hedborg -63   1:50:32   
179.  Mats Sköld -63Sollentuna VK   1:50:38   
180.  Johan Fredriksson -79A9 IF   1:50:39   
181.  Göran Näsman -53   1:50:47   
182.  Atle Frivold -64   1:50:53   
183.  Lars Ahlund -69   1:50:53   
184.  Ragne Olinder -64   1:51:13   
185.  Björn Ljunberg -47   1:51:19   
186.  Denis Rozhkov -76   1:51:40   
187.  Håkan Skagerdal -60   1:51:41   
188.  Jan-eric Lundqvist -56   1:52:10   
189.  Johan Hahne -80A9 IF   1:52:12   
190.  Rikard Konradsson -80A9 IF   1:52:13   
191.  Kenneth Burman -48SLK Oxelösund   1:52:34   
192.  Fredrik Lyngman -62   1:53:23   
193.  Dan Eriksson -69   1:53:45   
194.  Sten Svensson -51   1:54:20   
195.  Michael Hallbäck -60   1:54:27   
196.  Thomas Svensson -49väntar på bra erbjud   1:54:33   
197.  Lennart Lundberg -58   1:54:37   
198.  Jens Andreasson -74   1:54:41   
199.  Dick Cedervång -76Lorentzen & Wettre   1:54:42   
200.  Fredrik Nilsson -78   1:54:42   
201.  Jacob Bjehvenstam -63   1:54:46   
202.  Francois-xavier Duhalde -65   1:54:48   
203.  Nummer 329   1:54:49   
204.  Fredrik Törgren -76   1:54:51   
205.  Stefan Roxenby -69   1:54:54   
206.  Rickard Warfvinge   1:54:57   
207.  Lars Jönsson -64Roslagsbro IF   1:55:08   
208.  Henrik Gidlöf -71   1:55:08   
209.  Dennis Gunjaca -74AlpHyddan   1:55:19   
210.  Hans Nordén -49Ordservice   1:55:44   
211.  Niklas Mellgren -79A9 IF   1:55:58   
212.  Anders Bjurdalen -63   1:56:34   
213.  Sebastian Stime -86Kungstandläkarna   1:56:50   
214.  Carl-henrik Stime -54Kungstandläkarna   1:56:50   
215.  Johan Olofsson -74   1:56:52   
216.  Rickard Lundborg -69   1:56:52   
217.  Rolf Svedberg -45   1:56:58   
218.  Thomas Sirén -52SPIK  1:57:04   
219.  Ian Lundgren -64-   1:57:19   
220.  Mattias Kvickström -78   1:57:54   
221.  Lars Johansson -79A9 IF   1:58:54   
222.  Daniel Pettersson -66viksäng   2:00:13   
223.  Mikael Bengtsson -77   2:00:51   
224.  Martin Brandhorst -68Ingen   2:01:31   
225.  Nicklas Hansson -81A9 IF   2:01:37   
226.  Tommy Lindberg -46   2:01:39   
227.  Stefan Peterson -64   2:02:12   
228.  Hans Karlbom -45Regeringskansliet IF   2:02:14   
229.  Johan Skarelius -66   2:02:33   
230.  Sten Welin -29   2:02:38   
231.  Mikael Jacobson -78   2:02:43   
232.  Andréas Kinnander -80A9 IF   2:04:01   
233.  Christian Boucher -57   2:04:03   
234.  Tomas Bonderud -72Über runners   2:04:32   
235.  Leif Gustafsson -46Nordea   2:04:37   
236.  Johnny Wallin -61dalademokraten   2:05:19   
237.  Martin Bengtsson -80A9 IF   2:06:08   
238.  Anders Eriksson -73   2:06:37   
239.  Leif Eriksson -41SLK Oxelösund   2:06:51   
240.  Lars-göran Rutgersson -70FHS   2:08:41   
241.  Staffan Herrström -55Sida   2:08:43   
242.  Patrick Weman -0   2:11:01   
243.  John Holm -81   2:11:13   
244.  Anders Nyberg -56   2:11:57   
245.  Kjell-evert Nillson -34Winner/Grödinge   2:16:07   
246.  Fredrik Sjöstedt -80A9 IF   2:16:14   
247.  Magnus Pålsson kropp -70   2:17:00   
248.  Ulf Alfredsson -68SKB IF   2:18:04   
249.  Andreas Winborg -81A9 IF   2:18:16   
250.  Alexander Pettersson -80A9 IF   2:18:16   
251.  Stefan Sjöstrand -47Stockholm   2:18:19   
252.  Daniel Bryntesson -79A9 IF   2:19:51   
253.  Fredrik Ingman -75   2:19:51   
254.  Daniel Lindell -78A9 IF   2:19:57   
255.  Johan Netterström -80A9 IF   2:22:01   
256.  Martin Henriksson -22AMSK   2:30:08   
257.  Hugo Melgar -44Söderortsmotionsklub   2:37:23   


Halvmara Kvinnor Motion

1.  Jeanette Christiansson -65 1:26:36 
2.  Ninive Von greiff -73   1:29:55   
3.  Eva Backström -73   1:31:22   
4.  Lena Sundquist -75   1:37:24   
5.  Johanna Almén -76   1:38:01   
6.  Ann Malmsten -59Spring Girls   1:38:08   
7.  Katariina Bergqvist -81uppsala   1:40:09   
8.  Ann-charlotte Karlquist -70Södertälje   1:40:25   
9.  Caroline Mårtensson -81Spring Girls   1:40:29   
10.  Åsa Skillius -66SCT   1:43:00   
11.  Marita Andreasson -53   1:44:34   
12.  Susanne Wikström -74   1:45:21   
13.  Catarina Liljeberg -64LK Pike   1:45:30   
14.  Annika Jönsson -58Spring Girls   1:45:33   
15.  Eva Smedberg -68Spring Girls   1:46:28   
16.  Karin Emander -76Astra Zeneca IF   1:48:41   
17.  Marjout Öberg -65saltsjö-boo   1:50:04   
18.  Anna Söderberg -71Hållsta racerunners   1:51:04   
19.  Josefin Born -71Långhundra IF   1:51:15   
20.  Linda Williams -76   1:51:36   
21.  Åse Gustafsson -58Fjärås AIK  1:51:57   
22.  Helena Tinde -64   1:52:14   
23.  Louise Brandt -74   1:52:21   
24.  Katya Pareja -74   1:52:50   
25.  Karin Sjölund -72   1:54:14   
26.  Ulrika Forslöv -71   1:54:30   
27.  Britt JohanssonSpring Girls   1:54:39   
28.  Jenny Eliasson -74   1:56:15   
29.  Mona Ekberg-falk -52Duvbo IK  1:56:26   
30.  Malin Andersson -71Riksbankens IF   1:56:53   
31.  Ebba Levin-svenson -73-   1:57:19   
32.  Dace Roos -50Nordea   1:57:37   
33.  Judith Varjaskeri -65Sundbybergs IK  1:58:09   
34.  Pirjo Ala-uotila -54   1:58:38   
35.  Anna-lena Löfvenberg -65   1:59:15   
36.  Ann-sofi Lindberg -56   1:59:26   
37.  Madeleine Rönsen -64Sundbybergs IK  1:59:58   
38.  Eina Roxström -39Strängnäs IF   2:02:22   
39.  Piia Sainio -69   2:02:29   
40.  Man-li Nilsson -56Skarpnäck   2:02:35   
41.  Cathrine Westerlind -78   2:03:48   
42.  Katrine Sörensen -78   2:03:48   
43.  Monika Larsson -66Siemens   2:04:22   
44.  Jill Andersson -59   2:05:04   
45.  Christine Ryan -60   2:05:04   
46.  Anita Åkerblom -60Hallstaviks GK   2:13:22   
47.  Marie-louise Uitto -77Stockholm   2:14:16   
48.  Susanne Gustavsen -59   2:15:26   
49.  Brita Christensson -47   2:15:49   
50.  Lina Apelgren -81   2:16:14   
51.  Marianne Earthy -60   2:16:17   
52.  A-k Larsson -74Die Schnelle Leuten   2:16:45   


10,1 km Män Motion

1.  Johan Faskunger -73Hammarby IF 0:33:17 
2.  Dan Moberg -77 0:33:33 
3.  Björn Johansson -67 0:36:14 
4.  Mikael Mårdh -77 0:37:48 
5.  Nils Westman -0 0:37:55 
6.  Johan Björklund -79 0:38:02 
7.  Tage Winter -47Flemingsberg SK 0:38:08 
8.  Jerzy Szostak -54Boo IF 0:38:13 
9.  Martin Jacobsson -74 0:38:54 
10.  Petter Norlin -73 0:39:24 
11.  Petter Carlsson -70Nordea 0:39:39 
12.  Bernt Ernström -48S.G. Laget 0:39:57 
13.  Clarence Ärlebrink -70von Ärle TC 0:40:04 
14.  Fredrik Rimmerfors -67Metro 0:40:22 
15.  Tjompen Svensson -63 0:40:31 
16.  Hans Nilsson -47S.G. Laget 0:41:48 
17.  Jocke Drage -71S.G. Laget 0:42:19 
18.  Göran Landström -49 0:42:38 
19.  Soji Järvinien -78Swedish Match 0:42:48 
20.  Roger Svedberg -63Operans IF 0:43:54 
21.  Jan-Erik Danielsson -60 0:44:34 
22.  Fredrik Nilsen -68 0:44:48 
23.  Roger Hemmingsson -71Swedish Match 0:44:58 
24.  Lars Hedin -47 0:45:02 
25.  Leo Heemskerk -65 0:45:04 
26.  lars qvarfort -45farsta 0:45:12 
27.  Eric Östlund -57 0:45:42 
28.  Stefan Larsson -64 0:46:23 
29.  Anders Jönsson -71Swedish Match 0:46:44 
30.  Peter Svanborg -64 0:47:10 
31.  Erik Hahr -72 0:47:12 
32.  Lennart Boklund -69 0:47:16 
33.  Hans Säll -61S.G. Laget 0:47:24 
34.  Peter Bergkvist -60Boo FF 0:47:43 
35.  Henrik Nyberger -87SPIF 0:47:56 
36.  Anders Reisch -63 0:48:03 
37.  Anders Blomqvist -72Stockholm 0:48:27 
38.  Thomas Ånlind -68 0:48:45 
39.  Conny Ferm -66Swedish Match 0:48:58 
40.  Love Gustafsson -75 0:49:16 
41.  Hans Pandeya -62 0:49:24 
42.  Hans Bergholtz -43 0:49:34 
43.  Daniel Förberg -74Spårvägen FK 0:49:36 
44.  Mats Nordgren -690:49:57 
45.  Hans Wiiand -71Nordea 0:50:31 
46.  Hans Bunes -72HP Fligan 0:50:56 
47.  Jonas Saric -72 0:51:15 
48.  Ulf Hagmann -69 0:51:19 
49.  Hans Strand -50 0:51:34 
50.  Michael Wallin -61Bonniers IF 0:51:39 
51.  William Forssberg -67HP 0:51:41 
52.  Pär Darj -54 0:51:57 
53.  Thomas Henriksson -61Swedish Match 0:51:58 
54.  Carl Eniksson -61 0:52:13 
55.  Jaime Lopez -50 0:52:23 
56.  Ludvig Kolmodin -720:52:29 
57.  Nils Penton -86 0:52:37 
58.  Kristoffer Wijk -73Stockholm 0:52:47 
59.  Magnus Aldrin -61Tenorens SK 0:53:31 
60.  Anders Larsson -67Remember When 0:53:54 
61.  Leif Ericsson -42Sorunda IF 0:54:41 
62.  Stefan Lundberg -48 0:55:11 
63.  Anders Ånlind -72 0:55:23 
64.  simon brereton -61 0:55:58 
65.  Örjan Magnusson -53 0:56:03 
66.  André Stoffel -77 0:56:41 
67.  Bo Karlsson -57Upplaget 0:57:07 
68.  Sverker Akselsson -50Nordea 0:57:30 
69.  Lennart Nilsson -37 0:59:13 
70.  Tommy Mårtensson -47 0:59:53 
71.  Joy Röhrens -73 1:04:01 
72.  Bo Landarv -65Järla IF 1:04:02 
73.  Per Edholm -50Scandiparts IF 1:04:18 
74.  Reino Hiltunen -36 1:10:19 
75.  Magnus Rylander -58Pressens Morgontjänst 1:14:36 
76.  Håkan Yildirim -72 1:19:56 


10,1 km Kvinnor Motion

1.  Louise Wiker -79Hällefors LK 0:38:03 
2.  Eva-Britt Karlsson -65Sundsvalls Frii 0:40:07 
3.  Annika Skarin -69Hässelby SK 0:42:52 
4.  Ninni Kyséla -67Spring Girls 0:44:25 
5.  Helena Härd -75Spring Girls 0:44:32 
6.  Lisa Arvidsson -73 0:44:36 
7.  Marie Karlsson -72Stockholm 0:47:53 
8.  Desiree W. Edström -59Spring Girls 0:48:51 
9.  Marianne Lind -55Spring Girls 0:48:58 
10.  Kati Aaltonen -75Spring Girls 0:49:02 
11.  Marie Säll -61Spring Girls 0:49:02 
12.  Petra Sporrong -67Spring Girls 0:49:58 
13.  Carola Jansson -68Spring Girls 0:49:59 
14.  Sara Jeppsson -74Nordea 0:51:19 
15.  Agneta Lundberg -67 0:51:35 
16.  Ann-Louise Bemekvist -61 0:51:42 
17.  Annica Rossander -57 0:52:41 
18.  Anki Landarv -66Järla IF 0:54:02 
19.  Elisabet Falemo -59Spring Girls 0:55:35 
20.  Lena Skymme -40 0:55:41 
21.  Jenny Poovi -78 0:55:51 
22.  Carina Söder -63 0:56:03 
23.  Helena Svenshagen -65IK Jordbänningarna 0:56:45 
24.  Karin Rognehag -670:56:58 
25.  Ariane Muller -80 0:57:11 
26.  Mejt Thorstensson -61Nordea 0:57:30 
27.  Kicki Österholm -78 0:58:05 
28.  Susanne Theorell -45Nordea 0:59:02 
29.  Eva Jernbäcker -60Team Skavsåret IF 0:59:17 
30.  Cathrin N. Wedemo -69 0:59:24 
31.  Katarina Andersson -71 1:01:56 
32.  Gunilla Wallin 1:03:16 
33.  Ulla Willner -46 1:05:05 


Knattar

1.  Simon Nordgren -93   0:04:04   
2.  Petra Andersson -93   0:04:04   
3.  Linde Sedell -91Hammarby IF   0:04:30   
4.  Kalle Brunnstedt -95   0:04:40   
5.  Penny Formisto -90   0:04:43   
6.  Frida Friström -94   0:04:45   
7.  Fredrik Sandelin -94   0:04:49   
8.  Anna Braesch-A -91   0:04:52   
9.  Felix Hurtigh -91   0:04:57   
10.  Max Hurtigh -93   0:04:58   
11.  Sandra Kronborg -95   0:04:59   
12.  Ken Braesch-A -93   0:05:03   
13.  Murat-can Yilmaz -94   0:05:06   
14.  David Ek -94   0:05:08   
15.  Stina Karlsson -93Sundbybergs IK  0:05:17   
16.  Oskar Jansson -94   0:05:21   
17.  August Friström -96   0:05:25   
18.  Jack Brereton -97   0:05:26   
19.  Zakarias Nissen -95   0:05:32   
20.  Therese Svanborg -92   0:05:37   
21.  Love Sedell -94   0:05:40   
22.  Lise Karlsson -95Sundbybergs IK  0:05:42   
23.  Clara Skarelius -94   0:05:43   
24.  Moa Brunnstedt -92   0:05:54   
25.  Malin Aldrin -92Tenorens SK   0:05:56   
26.  Tobias Brännström -94   0:06:06   
27.  Ludde Peterson -96   0:06:08   
28.  Maja Peterson -94   0:06:14   
29.  Minna Svedberg -93   0:06:15   
30.  Nina Karnfält -92   0:06:16   
31.  Alfred Rapaport -95   0:06:18   
32.  Marcus Aldrin -94Tenorens SK   0:06:19   
33.  Ruben Reisch   0:06:23   
34.  Alexander Wadholm -94   0:06:24   
35.  Veronika Sollerman -95   0:06:27   
36.  Joe Brereton -94   0:06:37   
37.  Jonas Mårtensson -98   0:06:40   
38.  Beatrice Roos-kylfält -95   0:06:46   
39.  Fabian Taaler -98   0:07:07   
40.  Marcus Hansson -94   0:07:23   
41.  Henrik Jansson -96   0:07:26   
42.  Joel Svedberg -96   0:07:30   
43.  Sofia Sandelin -97   0:07:31   
44.  Madeleine Wadholm -96   0:07:44   
45.  Clara Kjellberg   0:08:03   
46.  Smilla Szalkai -01   0:12:42   


Lagtävling 3x10,1km

1.  Nordea               2:21:29
     Petter Carlsson0:39:39
     Hans Wiiand0:50:31
     Sara Jeppsson0:51:19
2.  Nordea               2:54:02
     Mejt Thorstensson0:57:30
     Sverker Akselsson0:57:30
     Susanne Theorell0:59:02