ANMÄLAN
RESULTAT 2000

Loppet arrangerades av Westermalms IF


9,9 km Män
  1.  Simon Gutierrez          Hässelby SK                  31:09
  2.  Jonas Larm               Hässelby SK                  31:30
  3.  Ulf Olsson               Hässelby SK                  31:40
  4.  Oleg Egorov              Jamtrennarna BIF             32:04
  5.  Memo Abbeholm            Flemingsbergs SK             32:20
  6.  Anders Edgren            Enhörna IF                   32:22
  7.  Richard Kingstad         Jamtrennarna BIF             32:24
  8.  Christian Berg           Enhörna IF                   32:27
  9.  Erik Klippmark           Högbo GIF                    32:28
 10.  Hans Andersson           Vårgårda IK                  32:37
 11.  Stefan Andersson         Hofors Löparklubb            33:20
 12.  Tero Heikki              Krylbo IF                    33:22
 13.  Cédric Schwartzler       FK Studenterna               33:24
 14.  John Ndunge              Sundbybergs IK               33:25
 15.  Anders Bylund            Fredrikshofs FIF             33:29
 16.  Magnus Alsén             Fredrikshofs FIF             33:33
 17.  Anders Gustavsson        Upplands regemente           33:34
 18.  Christer Johansson       Lidingö                      34:01
 19.  Fredrik Svanfeldt        Hässelby SK                  34:06
 20.  Klaes-Håkan Bejmer       Vattenfalls IF               34:09
 21.  Oskar Lönnberg           Dalarö IK Framåt             34:13
 22.  Jan Pettersson           Solna                        34:22
 23.  Anders Risling           Bromma IF                    34:29
 24.  Mario Rieloff            Nutek                        34:36
 25.  Mikael Videfors          Fredrikshofs FIF             34:39
 26.  Robert Söderman          Flemingsbergs SK             34:54
 27.  Dan Ocklind              IFK Lidingö FK               34:56
 28.  Jesper Lindgren          IFK Sala                     34:59
 29.  Jan-Olof Andersson       Roslagsbro IF                35:06
 30.  Mats Schenström          Stockholm City Triathlon     35:15
 31.  Tobias Lindahl           Enhörna IF                   35:17
 32.  Hans Nilsson             IFK Umeå                     35:26
 33.  Björn Johansson          Global IP Sound              35:28
 34.  Henrik Andreasson        Stockholm                    35:33
 35.  Martin Vose              Fredrikshofs FIF             35:42
 36.  Lorenzo Nesi             FK Studenterna               35:44
 37.  Pentti Harakka           Fredrikshofs FIF             35:48
 38.  Pelle Åman               FK Studenterna               35:49
 39.  Göran Livbrandt          Hägersten                    35:50
 40.  Roudolphe Polewa         Stockholm                    35:53
 41.  Ola Nordstrand           Vallentuna FK                36:21
 42.  Peter Blomberg           IK Rauken                    36:30
 43.  Bengt Werdin             Hägersten                    36:37
 44.  Peter Nilsson            FK Studenterna               36:40
 45.  Mats Olsson              Enköping                     36:41
 46.  Arne Johansson           Järfälla                     36:52
 47.  Jalel Bahri              Flemingsbergs SK             37:04
 48.  Börje Grönlund           Enhörna IF                   37:12
 49.  Bertil Härje             Rönninge                     37:20
 50.  Ingemar Storm            FK Studenterna               37:27
 51.  Jan Axell                Intentia R&D                 37:48
 52.  Bernt Ernström           S. G. Laget                  37:57
 53.  Sten Orsvärn             Melkers RC                   38:19
 54.  Per Nelson               Bandhagen                    38:27
 55.  Lars Jakobsson           Flemingsbergs SK             38:29
 56.  Rickard Wirén            Örebro AIK                   38:34
 57.  Göran Nilsson            Årsta                        38:43
 58.  Matti Jokikokko          Motala AIF                   38:44
 59.  Nils Tanaka              Stockholm                    38:46
 60.  Mikael Mellhorn          Ericssons IK                 38:52
 61.  Johan Backlund           Team Skavsåret               39:02
 62.  Henrik Wennberg          Sundbyberg                   39:04
 63.  Pär Andersson            Uppsala                      39:06
 64.  Anders Furuskär          Ericsson Kista SK            39:07
 65.  Peter Järplid            IBM Klubben                  39:17
 66.  Magnus Åhlander          Huddinge                     39:21
 67.  Peder Hunnes             Duvbo IK                     39:26
 68.  Jens Olsson              Huddinge                     39:31
 69.  Laurent Girard-Leloup    FK Studenterna               39:34
 70.  Rick Rivera              Texas USA                    39:37
 71.  Fredrik Stene            Hässelby SK                  39:38
 72.  Stefan Pragsten          Stockholm                    39:40
 73.  Markku Rissanen          IFK Västerås skido           39:42
 74.  Magnus Westerberg        Fredrikshofs IF              39:43
 75.  Mikael Tötterman         Saltsjö-Boo                  39:46
 76.  Fredrik Rimmerfors       Stockholm                    39:47
 77.  Magnus Julin             IF Start Örebro              39:51
 78.  Tommy Capocci            Sundbyberg                   39:54
 79.  Jakob Hedenskog          Uppsala LK                   40:03
 80.  Mats Pettersson          Årsta                        40:27
 81.  Hans Nilsson             S.G. Laget                   40:32
 82.  Tomas Örn                Mälarhöjdens IK              40:42
 83.  Patrick Pring            Acando AB                    40:47
 84.  Bo Cederlöf              IK Hots                      40:58
 85.  Bengt Agemark            SPIK                         41:08
 86.  Paul Dawson              Järfälla                     41:10
 87.  Stefan Nilsson           Lidingö                      41:12
 88.  Per Granqvist            Cajsa Warg                   41:13
 89.  Bernt Hedlund            Friskis & Svettis            41:14
 90.  Jonas Hult               OM Technology                41:23
 91.  Tomas Söderlund          Fridhemskanotister           41:32
 92.  Lennart Svensson         Sommen-Bygdens SK            41:35
 93.  Hans Krylander           Stockholm                    41:40
 94.  Kenneth Gysing           Tidningsmakarna IF           41:42
 95.  Öyvind Zackow            Södertälje                   41:44
 96.  Michael Söderström       Bromma                       41:45
 97.  Leif Lagerstedt          Hammarby Skidor              41:49
 98.  Peter Forsell            Telia IF Stockholm           41:56
 99.  Hans Brimert             Arlanda-Märsta SK            41:56
100.  Per Ångström             Avtark Datakonsult           41:59
101.  Leo Heemskerk            Solna                        42:02
102.  Mats Bergström           FRA MK                       42:05
103.  Arne Johansson           Järfälla                     42:12
104.  Toomas Särström          Älta IF                      42:19
105.  Anders Låftman           Stockholm                    42:21
106.  Günther Mauermann        Tivoli                       42:24
107.  Bengt Göthlin            Birka Energi                 42:25
108.  Anders Thelemyr          Bodens IK                    42:26
109.  Arvo Rokka               Örebro AIK                   42:34
110.  Fredrik Björn            Länsförsäkringar             42:36
111.  Mats Fjellström          Dalarö IK Framåt             42:38
112.  Nils Holmström           FK Studenterna               42:40
113.  Clarence Ärlebrink       VON Ärle TC                  42:43
114.  Anders Morin             Industriförbundet            42:45
115.  Mikael Koffman           Vaxholm                      42:47
116.  Per-Åke Ohlsson          Lulekamraterna               42:55
117.  Pelle Löfgren            SKIF                         43:00
118.  Lars Lindmark            Stockholm                    43:01
119.  Joakim Agborg            Stockholm                    43:05
120.  Svante Linder            Kitorp med vänner            43:07
121.  Ingvar Kahn              Ericssons IK                 43:21
122.  Håkan Tiselius           HS IF                        43:24
123.  Mikael Andersson         Stockholm                    43:38
124.  Athon Giannakopoulos     Pharmacia terräng            43:39
125.  Rudolf Ljungdahl         KTH IF Jogging               43:42
126.  Tommy Isaksson           Flemingsbergs SK             43:43
127.  Christian Ståhl          Tantorunners                 43:43
128.  Robert Hector            Stockholm                    43:53
129.  Stefan Berglund          Oeniatern                    43:56
130.  Ola Wiklund              Wermdö IF                    43:58
131.  Olle Olofsson            Sundbyberg                   44:02
132.  Vicente Fuentes          Räddningsverkets IF          44:02
133.  Samantar Sabrie          Telia IF Stockholm           44:03
134.  Christer Alexandersson   Biscaya                      44:04
135.  Mikael Andersson         Stockholm                    44:05
136.  Johan Winberg            Solna                        44:07
137.  Mikael Ohlsson           Stockholm                    44:08
138.  Mattias Springfelter     Astra IF                     44:10
139.  Johan Abenius            Naturvårdsverket             44:16
140.  Gunnar Malm              KTH IF                       44:37
141.  Per Nordlander           Acanado                      44:41
142.  Anders Svensson          Sitab                        44:42
143.  Enrico Grossi            Tantorunners                 44:43
144.  Miguel Eliasson          Stockholm                    44:44
145.  Gunnar Grip              Vallentuna FK                44:44
146.  Bengt Lindgren           Nordbanken                   44:45
147.  Lennart Wahlgren         Nordbanken                   44:48
148.  Per Malmsten             Hässelby                     44:51
149.  Anders Östberg           Siemens Elema                44:52
150.  Benny Sjöbeck            Hässelby                     44:53
151.  Jan Rundqvist            Stockholm                    44:58
152.  Peter Kangas             Uppsala                      45:00
153.  Asko Söderqvist          Tullinge                     45:09
154.  Jan Axelsson             Postens IF                   45:11
155.  Jan Rönnberg             Ericssons IK                 45:21
156.  Mats Fjellström          Ericssons IK                 45:22
157.  Bengt Österdahl          Westermalms IF               45:36
158.  Johan Lindhé             Lidingö                      45:37
159.  Henry Wikström           Stockholm                    45:38
160.  Bo Tangfelt              Dalaregementets IF           45:42
161.  Bjarne Heikkilä          Westermalms IF               45:44
162.  Arto Söderqvist          Tullinge                     45:50
163.  Peter Svanborg           Täby                         45:53
164.  Lars Tapper              JM Bygg                      45:54
165.  Christian Schelin        Bajen                        46:01
166.  Richard Eriksson         Estuna IF                    46:05
167.  Peter Kulneff            Stockholm                    46:11
168.  Michael Knochenhaur      Kalandra Fel                 46:17
169.  Mathias Bengtsson        AIK                          46:19
170.  Johnny Örneholm          Rimbo                        46:21
171.  Johan Widell             Solna                        46:25
172.  Pär Ohlsson              SR/TV IF                     46:28
173.  Sven Norman              Nordbanken                   46:28
174.  Jan Sundergård           Karlson                      46:41
175.  Anders Bjurdalen         Embryo PZ                    46:42
176.  Mats Brodin              Astra IF                     46:43
177.  Tommy Hultberg           Solna                        46:45
178.  Hans Säll                S.G. Laget                   46:52
179.  Tomas Windmar            Onoff                        46:58
180.  Per-Åke Kjellström       Sparreholms SK               47:05
181.  Thomas Gidlöf            Älvsjö                       47:06
182.  Carl Hammarström         Bulldog Runners              47:07
183.  Ola Lax                  Paradiset                    47:09
184.  Sverker Unnes            Fredrikshofs IF              47:10
185.  Shahab Mesbah            Stockholm                    47:17
186.  Thomas Mollberg          Tullinge                     47:21
187.  Mikael Hallberg          Grödinge                     47:24
188.  Göran Remborg            S-E Bankens IF               47:25
189.  Mikael Ingman            Upplands Väsby               47:29
190.  Leif Hellstenius         Westermalms IF               47:31
191.  Dan Hellstenius          Westermalms IF               47:33
192.  Tore Andersson           St. Godtemplares IF          47:46
193.  Tommy Wallentin          Engberg Smide                47:47
194.  Tobias Hovbrandt         Allmännamedecin-STHL         47:48
195.  Peder Haugaard-Pedersen  FRA MIK                      47:53
196.  Magnus Ahlström          Bandhagen                    48:03
197.  Jan Romgard              Stockholm                    48:09
198.  Jon Möller               Friskis & Svettis            48:10
199.  Michael Wallin           Riksbankens IF               48:16
200.  Sam Spring               Hästkrafterna                48:18
201.  Hans Bergholtz           Hornsbergs MK                48:24
202.  Ulf Alfredsson           Bromma                       48:31
203.  Hans Öberg               Vattenfall IF                48:35
204.  Anders Ek                Stockholm                    48:44
205.  Mikael Persson           OM Technology                48:45
206.  Hans-Åke Carlsson        Westermalms IF               48:54
207.  Karlsson                 Stockholm                    49:10
208.  Anders Gustafsson        Folksam                      49:12
209.  Anders Klaar             Citymail AB                  49:20
210.  Per Gysing               Stockholm                    49:21
211.  Göran Hannersund         Tyresö                       49:28
212.  Anders Filipsson         Metcon                       49:29
213.  Antti Kuivala            Industrigummi                49:32
214.  Krzysztof Furmaniuk      Arkdata                      49:35
215.  David Fabrice            Stockholm                    49:36
216.  Tore Jönsson             Sigtuna OK                   49:38
217.  Olle Palmér              Team Mobilis                 49:43
218.  Peter Kolm               Kolm & Norlen                49:46
219.  Mats Höglund             Westermalms IF               49:52
220.  Staffan Nordin           Telia IF                     49:57
221.  Jan Helmer               Upplands-Väsby               49:59
222.  Lars Arell               Stockholm                    50:00
223.  Karl-Bjarne Danielsson   IF Åland                     50:04
224.  Hans Karlsson            Stockholm                    50:05
225.  Pär Meurk                Akvarium Kallhäll            50:06
226.  Mats Bergholtz           Huddinge                     50:07
227.  Kjell Nilsson            Winner/Grödinge              50:12
228.  Thomas Sandberg          Rimbo                        50:18
229.  Anders Nyberg            Stockholm                    50:19
230.  Olof Knochenhaur         Kalandra Fel                 50:22
231.  Tommie Pihl              Nalle                        50:45
232.  Bengt Hildebrand         Schwamba IF                  51:01
233.  Johan Andersson          Brakestone VBK               51:03
234.  Patrik Holmén            Järfälla                     51:05
235.  Göran Eriksson           Sundbyberg                   51:18
236.  Erik Jonsson             Kami                         51:27
237.  Björn Philips            Bulldog Runners              51:36
238.  Anders Wainikka          Stockholm                    51:37
239.  Lennart Lundberg         Inmotion                     51:53
240.  Stig Ringenson           Svenska Cykelsällskapet      51:55
241.  Marc Giron               Dexia Kommunbank             51:58
242.  Torgny Johansson         Sollentuna                   52:05
243.  Bo Karlsson              Upplaget                     52:08
244.  Mikael Jönsson           Mimix HB                     52:39
245.  Giovanni Nisti           FK Studenterna               52:40
246.  Lars Ceder               Järfälla                     52:49
247.  Staffan Herrström        Täby                         52:55
248.  Leo Odijk                DNN-Motion                   53:25
249.  Jan Strindlund           Enskede IK                   53:32
250.  Bo Samuelsson            JS Säkerhetssystem           53:36
251.  Dan Eriksson             Sundbyberg                   53:41
252.  Sven Yvling              Länsförsäkringar             53:49
253.  Jesper Stensson          O. D.                        53:55
254.  Lennart Berglund         TFT's Hemvändare             53:56
255.  Kurt Johannesson         Hässelby SK                  53:57
256.  Hugo Eliasson            Vattenfalls IF               54:05
257.  Tony Blomqvist           Svanströms                   54:14
258.  Richard Schönmeyer       Bromma                       54:20
259.  Sten Ekdahl              Stockholm                    54:44
260.  Göran Pettersson         Telia IF Stockholm           54:46
261.  Pierre Bordier           Ilme IF                      54:51
262.  Ulf Ekdahl               Tarkett-Sommar               54:52
263.  Anders Blomqvist         Riksbankens IF               54:53
264.  Ronny Eriksson           Bagarmossen                  54:55
265.  Leif Ericsson            Sorunda                      55:07
266.  Claes-Göran Hagman       Hammarby IF                  55:13
267.  Leif Eriksson            SLK Oxelösund                55:17
268.  Sune Klippmark           Marma-Mehede IF              55:26
269.  Dick Mannestig           Nordbanken                   55:42
270.  Göran Husén              Kista IBK                    55:44
271.  Lennart Nilsson          Sollentuna                   56:16
272.  Lennart Landin           Fredrikshofs IF              56:26
273.  Neil Al-Dema             Stockholm                    56:51
274.  Torbjörn Skarin          Tyresö                       57:37
275.  Panos Ioannidis          Hägersten                    58:14
276.  Antonio Dalpra           Skärholmen                   58:36
277.  Peter Bohman             DK Bromma-Caviar             59:27
278.  Jan Björck               Nacka                        59:43
279.  Bertil Malm              Nynäshamn                  1:06:26
280.  Kjell Eriksson           SUB                        1:01:21
281.  Lars Larsson             Bromma                     1:01:42
282.  Holger Bjarnehag         Sundbybergs IK             1:02:18
283.  Klas-Gunnar Appel        SLK Oxelösund              1:03:49
284.  Reino Hiltunen           Akalla                     1:04:14
285.  Mats Grimme              Hattsundslöparna           1:06:51
286.  Gunnar Axelsson          HSB                        1:25:29


9,9 km Kvinnor
 1.  Annica Wenngren           Kvarnsvedens FIK         35:59
 2.  Seeta Dageryd             Flemingsbergs SK         36:44
 3.  Maria Pettersson          Flemingsbergs SK         38:18
 4.  Lisa Arentoft             Spårvägens FK            39:55
 5.  Maria Brunzell            Flemingsbergs SK         40:01
 6.  Katarina Löf              Spårvägens FK            41:05
 7.  Ingela Gahne              Hässelby SK              41:09
 8.  Sari Huusko               Fredrikshofs IF          41:51
 9.  Karin Karlsson            Essinge IK               41:55
10.  Anja Auvinen              Spring Girls             42:03
11.  Pernilla Grahn            Stockholm                42:07
12.  Åsa Holmgren              Spring Girls             42:22
13.  Anna Winslow              HSK                      43:11
14.  Susanne Nykvist           Stockholm Södra IF       43:27
15.  Johanna Bjermkvist        Huddinge                 43:28
16.  Annie Hedlund             Duvbo IK                 42:10
17.  Inger Eriksson            Spring Girls             43:44
18.  Åsa Berglund              Friskis & Svettis        43:44
19.  Inger Pettersson          Fredrikshofs IF          43:59
20.  Helena Östlund            Mälarhöjdens IK          44:11
21.  Mia Carlsson              Täby LLK                 44:15
22.  Ritva Eskoniemi           Spring Girls             44:39
23.  Katarina Gunsell          Spring Girls             45:14
24.  Jenny Notfjäll            Sävedalens AIK           45:32
25.  Christine Svedjestrand    Spring Girls             45:33
26.  Petra Sporrong            Spring Girls             46:31
27.  Margareta Öberg           Vattenfall IF            47:03
28.  Hannele Kangas            Spring Girls             47:44
29.  Yasmine Tingwall          Spring Girls             48:14
30.  Lisa Windolf              Runhällen                48:19
31.  Anette Hedström           Stockholm                48:58
32.  Elisabet Lönngren         Hyresgästföreningen      49:01
33.  Lena Selling              Enskede                  49:14
34.  Marianne Perttula         Spring Girls             49:18
35.  Britt Johansen            Spring Girls             50:21
36.  Erika Myrefelt            Spring Girls             50:30
37.  Eva Jacobsson             Spring Girls             50:53
38.  Anne Kenttä               Spring Girls             51:33
39.  Johanna Lindgren          Nordbanken               51:41
40.  Marie Örneholm            Rimbo                    52:01
41.  Lena Mokdasi              Spring Girls             52:24
42.  Grete Rask                Stockholm                52:41
43.  Lena Wiklund              IF Åland                 52:48
44.  Anita Wagner              Stockholm                53:05
45.  Helena Svenshagen         ÖSLK                     53:52
46.  Anna-Lena Jansson         Stockholm                55:09
47.  Eva Bergström             Stockholm                55:12
48.  Marianne Karlsson         Sundbyberg               55:23
49.  Annika Ek                 Stockholm                55:32
50.  Louise Lilius             IK Malmen                55:40
51.  Anna Johansson            Stockholm                56:03
52.  Anna Lundin               Stockholm                56:35
53.  Anita Karlsson            Stockholm                57:47
54.  Malin Hovbrandt           Tranås                   58:02
55.  Mitra Meslem              Stockholm                59:36
56.  Sara Lindfors             Täby                   1:00:56
57.  Margareta Angelöf         Saltsjö Boo            1:01:09
58.  Marie Hildeby             IFK Tumba              1:01:41
59.  Birgit Malm               Nynäshamn              1:04:13
60.  Emelie Hjärne             Stockholm              1:06:13
61.  Maria Halldorf            Uppsala                1:09:36
62.  Camilla Andersén          Tranås                 1:23:50