RESULTAT
RESULTAT 1999

Loppet arrangerades av Westermalms IF


9,9 km Män
  1.  Martin Rappe             Hammarby Friidrott           31:28
  2.  Richard Kingstad         Jamtrennarna                 32:26
  3.  Stefan Hall              Ärla IF                      32:53
  4.  Stefan Andersson         Hofors Löparklubb            33:07
  5.  Mario Rieloff            Nutek                        33:24
  6.  Mikael Jansson           Enhörna IF                   33:38
  7.  Erik Klippmark           Högbo GIF                    33:44
  8.  Lars Eriksson            Sundbyberg                   33:49
  9.  Jonas Olsson             IFK Umeå                     33:51
 10.  Magnus Alsén             Fredrikshofs IF              34:18
 11.  Tommy Nordsten           Fredrikshofs IF              34:30
 12.  Klaes-Håkan Bejmer       Vattenfalls IF               34:32
 13.  Tobias Lindahl           Enhörna IF                   34:52
 14.  Daniel Ranneby           IFK Umeå                     34:57
 15.  Thommy Larsson           Allerskog & Krantz           35:04
 16.  Kent Persson             Roslagsbro                   35:06
 17.  Bo Wallsten              Flemingsbergs SK             35:09
 18.  Lorenzo Nesi             Stockholms Studenters IF     35:12
 19.  Pentti Harakka           Fredrikshofs IF              35:14
 20.  Arto Rantanikunen        Enhörna IF                   35:17
 21.  Emil Östberg             Sundbybergs IK               35:30
 22.  Jalel Bahri              Flemingsbergs SK             35:31
 23.  Mats Schenström          Resco/St. City Triathlon     35:34
 24.  Dan Ocklind              IFK Lidingö FK               35:37
 25.  Tommy Öberg              Vallentuna FK                35:41
 26.  Mikael Sjöstedt          Stockholmspolisens IF        35:45
 27.  Daniel Menselt           Stockholm City Triathlon     35:56
 28.  Tom Svensson             Hammarby IF                  36:05
 29.  Ulf Eriksson             Cap Gemini                   36:09
 30.  Jerzy Szostak            Boo IF                       36:16
 31.  Joel Hedman              Bromma                       36:23
 32.  Torbjörn Andersson       Vallentuna FK                36:30
 33.  Henric Norrbom           Stockholm                    36:39
 34.  Olof Ekberg              IK Trasten                   36:48
 35.  Bertil Härje             Rönninge                     36:52
 36.  Börje Grönlund           Enhörna IF                   37:06
 37.  Hans Källberg            HSK                          37:09
 38.  Oskar Nederheim          Fredrikshofs IF              37:10
 39.  Peter Järplid            IBM Klubben                  37:12
 40.  Johan Luhr               Stockholm                    37:16
 41.  Tomas Fritioff           Stockholms Studenters IF     37:21
 42.  Mikael Hedqvist          Enskede                      37:25
 43.  Nils Brinkhäll           Westermalms IF               37:26
 44.  Olle Malmström           Fredrikshofs IF              37:31
 45.  Johan Backlund           Skavsåret                    37:37
 46.  Mats Brunnstedt          Vällingby                    37:54
 47.  Sören Lovén              Fredrikshofs IF              37:55
 48.  Håkan Wiman              Readsoft                     37:57
 49.  Jonas Nilsson            Solna                        37:58
 50.  Carl-Johan Lindgren      Itorium                      37:59
 51.  Bernt Ernström           S. G. Laget                  38:04
 52.  Ola Nordstrand           Vallentuna FK                38:21
 53.  Bjarne Sellin            Sellin & Partner             38:22
 54.  Luca Nesi                Stockholms Studenters IF     38:23
 55.  Stefan Persson           Mälarö SOK                   38:24
 56.  Nils Tanaka              TV3                          38:26
 57.  Pär Andersson            Uppsala                      38:28
 58.  Carl Lindgren            Bassäls                      38:40
 59.  Deograsious Ojara Jr     Westermalms IF               38:45
 60.  Patrick Pring            Enator                       38:48
 61.  Peter Ronqvist           Vallentuna FK                38:50
 62.  Kennet Borg              Boo IF                       38:51
 63.  Eric Stasik              Bå på skoj - Umeå            38:57
 64.  Andreas Johansson        Vallentuna FK                38:58
 65.  Peder Hunnes             Duvbo IK                     39:01
 66.  Per Nelson               Bandhagen                    39:05
 67.  David Pantzare           Jamtrennarna                 39:15
 68.  Alberto Åberg            Flemingsbergs SK             39:18
 69.  Anders Furuskär          Ericsson Kista SK            39:19
 70.  Sten Odenblad            Fredrikshofs IF              39:22
 71.  Fredrik Rimmerfors       Stockholm                    39:25
 72.  Leif Johansson           Nisse IK                     39:26
 73.  Ulf Erlandsson           Cap Gemini                   39:28
 74.  Clarence Ärlebrink       VON Ärle TC                  39:38
 75.  Jörgen Christensen       S:a Roslagens Brandförsvar   39:40
 76.  Uno Åkerberg             Boo IF                       39:48
 77.  Claes Mittjas            Hemglass                     39:50
 78.  Mikael Tötterman         Saltsjö-Boo                  39:59
 79.  Jonas Davidsson          Stockholms Studenters IF     40:14
 80.  Mikael Koffman           Vaxholm                      40:19
 81.  Mikael Andersson         Stockholm                    40:22
 82.  Jonas Hult               Stockholm                    40:24
 83.  Hans Nilsson             S.G. Laget                   40:25
 84.  Ari Kainu                Stockholms Studenters IF     40:27
 85.  Arne Johansson           Järfälla                     40:29
 86.  Kristoffer Tunander      Stockholms Studenters IF     40:37
 87.  Per Ångström             Autank Datakonsult           40:39
 88.  Marcus Söderholm         Gällnö                       40:43
 89.  Robert Bäckman           Stockholms Studenters IF     40:46
 90.  Jan Risberg              BPA                          40:49
 91.  Günther Mauermann        Tivoli                       41:03
 92.  Dan Hellstenius          Westermalms IF               41:04
 93.  Bo Cederlöf              IK Hots                      41:16
 94.  Ingvar Kahn              LME IK                       41:20
 95.  Jouko Meclin             Haninge                      41:24
 96.  Björn Söderberg          Skärholmen                   41:42
 97.  Pelle Löfgren            SKIF                         41:48
 98.  Håkan Huselius           SLK Oxelösund                41:55
 99.  Anders Skarin            Cap Gemini                   41:59
100.  Magnus Ekman             Bromma                       42:00
101.  Michael Söderström       Bromma                       42:02
102.  Johan Håstad             Stocksund                    42:09
103.  Anders Thelemyr          Bodens IK                    42:12
104.  Andreas Nylander         Mälarö SOK                   42:15
105.  Gunnar Grip              Vallentuna FK                42:15
106.  Robert Vangéus           Stockholm                    42:23
107.  Oscar Glans              Gaybikers on acid            42:32
108.  Mikael Sundberg          Hammarby IF                  42:34
109.  Mats Lathi               Nykvarn                      42:37
110.  Mats Andersson           Luxemburg                    42:40
111.  Birger Forslund          Boo IF                       42:42
112.  Per Skillermark          Rydsnäs IF                   42:43
113.  Lars Qvarfort            Farsta                       42:45
114.  Christian Schelin        Bajen                        42:47
115.  Anders Jansson           Tullinge                     42:47
116.  Kenneth Ärlebrink        Motsol                       42:49
117.  Micke Persson            Sälens IF                    42:49
118.  Morgan Magnusson         LM Ericsson IK               42:53
119.  Leo Heemskerk            Solna                        42:56
120.  John Nordin              Stockholm                    42:56
121.  Peter Kangas             Uppsala                      43:04
122.  Dag Björklund            Westermalms IF               43:09
123.  Dennis Forselius         Westermalms IF               43:11
124.  Tomas Backman            Astral EC soft               43:23
125.  Joakim Airaxin           Stockholm                    43:26
126.  Tommy Hultberg           Hyundai                      43:28
127.  Sven Jonsson             Norrenergi AIS               43:33
128.  Bjarne Heikkilä          Westermalms IF               43:35
129.  Dan Gustafsson           Stocksund                    43:39
130.  Athan Giannakopoulos     Haninge                      43:41
131.  Anders Östberg           Solna                        43:46
132.  Miguel Eliasson          Stockholm                    43:50
133.  Henning Krokvik          Sparbanken                   43:50
134.  Jerker Wallström         Signe Hebbes KK              43:52
135.  Per Lundström            Sofia Bands                  43:54
136.  Vicente Fuentes          SRV/RG IF                    44:00
137.  Christian Österdahl      Westermalms IF               44:11
138.  Benny Slotterborn        Älvsjö                       44:15
139.  Roland Friberg           Sollentuna                   44:16
140.  Peter Lundmark           Länsförsäkringar             44:17
141.  Ove Norrman              Nisse IK                     44:22
142.  Thord Lindström          Danka IK                     44:23
143.  Jan Rönnberg             LM Ericssons IK              44:26
144.  Anders Malmqvist         WM-data                      44:27
145.  Richard Hauptman         Haninge                      44:28
146.  Lars Näslund             Sundbybergs IK               44:29
147.  Göran Remborg            S-E Bankens IF               44:40
148.  Per Lennartzon           Jönsson & Lepp               44:42
149.  Börje Holgersson         Skogås                       44:50
150.  Dan Rydén                Hagalund                     44:52
151.  Peter Svanborg           Täby                         45:04
152.  Dennis Söderstedt        Tyresö                       45:10
153.  Sören Johansson          Qutarna                      45:18
154.  Leif Hellstenius         Westermalms IF               45:21
155.  Tore Andersson           St. Godtemplares IF          45:24
156.  Bengt Hammarborg         Nacka                        45:26
157.  Teddy Ståhlberg          S.G. Laget                   45:48
158.  Thomas Lindh             Stockholm                    45:51
159.  Martin Ljungqvist        Jönsson & Lepp               45:54
160.  Olof Ljungstrand         Astra IF                     46:56
161.  Johan Lindhé             Jurek                        46:00
162.  Thomas Gidlöf            Älvsjö                       46:01
163.  Bengt Lindgren           Nordbanken                   46:01
164.  Jan Romgard              Stockholms Kajakklubb        46:02
165.  Bengt Hildebrand         Veuve Noire                  46:12
166.  Stefan Jacobsson         S.G. Laget                   46:15
167.  Hans Karlsson            Stockholm                    46:25
168.  Stefan Rosengren         Stockholm                    46:32
169.  Anders Gustafsson        Folksam                      46:32
170.  John Borja               Solna                        46:39
171.  Bill Andersson           Temo Fin                     46:42
172.  Bengt Österdahl          Westermalms IF               46:48
173.  Sven Norman              Nordbanken                   46:52
174.  Robert Eriksson          Lidingö                      46:54
175.  Jan Andersson            Sigtuna                      46:56
176.  Leif Gillving            Stockholm                    47:09
177.  Tolmie Lundström         Sollentuna                   47:11
178.  Thomas Mollberg          Tullinge                     47:16
179.  Ingemar Eriksson         Enhörna IF                   47:17
180.  Pelle Boman              Run Time Error               47:18
181.  Lars Gunnerfält          Pharmacia Terräng            47:19
182.  Tommy Wallentin          Engberg Smide                47:25
183.  Anders Klaar             Citymail AB                  47:30
184.  Staffan Nystrand         Fredrikshofs IF              47:42
185.  Hans Bergholtz           Hornsbergs MK                47:46
186.  Hans Säll                S.G. Laget                   47:49
187.  Lars Ceder               Viksjö                       48:04
188.  Robert Westin            Trångsund                    48:07
189.  Fredrik Åkermark         Bromma                       48:18
190.  Tore Jönsson             Sigtuna OK                   48:21
191.  Michael Wallin           Stockholm                    48:29
192.  J-E Sörlin               KS IF                        48:33
193.  Antti Kuivala            Industrigummi                48:37
194.  Christer Niemeyer        Nordbanken                   48:38
195.  Johan Andersson          Stockholm                    48:46
196.  Jaime Lopez              Siemens IF                   48:49
197.  Mikael Persson           Stockholm                    48:51
198.  Johan Windahl            AB Kartverkstan              49:02
199.  Erik Jonsson             Solna                        49:09
200.  Lennart Lundberg         Tyresö                       49:12
201.  Pär Meurk                Akvarium Kallhäll            49:15
202.  Johan Dalin              Solna                        49:25
203.  Jan Brodin               Stockholm                    49:30
204.  Ulf Jansson              Kista                        49:31
205.  Mats Höglund             Westermalms IF               49:36
206.  Ingemar Svahn            Ekerö                        49:38
207.  Christer Danielsson      Ekerö IK                     49:39
208.  Kent Hellström           Årsta                        49:44
209.  Anders Nyberg            Stockholm                    49:49
210.  Karl Dahlström           Väsby IK                     49:50
211.  Bo Willerström           Bromma                       49:56
212.  Mats Bergholtz           Huddinge                     50:10
213.  Anders Filipsson         Metcon                       50:11
214.  Göran Eriksson           ING E IV                     50:16
215.  Joel Sundberg            SKM IF                       50:35
216.  Ulf Alfredsson           Bromma                       50:36
217.  Leo Odijk                SAQ                          50:39
218.  Mikael Ingman            SRV RG/IF                    50:41
219.  Göran Hannersund         Tyresö                       50:43
220.  Bertil Malm              Nynäshamn                    50:56
221.  Bo Tangfelt              Dalaregementets IF           51:17
222.  Per Samuelsson           Advokatfirman Sibersky       51:21
223.  Karl-Bjarne Danielsson   IF Åland                     51:27
224.  Richard Schönmeyer       Advokatfirman Sibersky       51:21
225.  Uno Johansson            Huddinge                     51:43
226.  Jann Storsaeter          Ordfront                     51:44
227.  Ronny Eriksson           Bagarmossen                  51:46
228.  Kjell Gilving            Stockholm                    51:50
229.  Sten Ekdahl              Stockholm                    51:55
230.  Gunnar Svärd             Livgardets IK                51:56
231.  Jan Andersson            Kista resebyrå               52:04
232.  Kjell Eriksson           SUB                          52:16
233.  Göran Pettersson         Telia IF                     52:27
234.  Joakim Ekblad            Jönsson & Lepp               52:32
235.  Kenneth Thörnfeldt       Strängnäs                    52:38
236.  Bo Samuelsson            JS Säkerhetssystem           52:50
237.  Lennart Nilsson          Sollentuna                   52:55
238.  Jan Strindlund           Rönnberg McCann              53:20
239.  Kjell E Eriksson         Stockholmspolisens IF        53:23
240.  Sven Persson             Telia IF                     53:25
241.  Neil Al-Dema             Stockholm                    53:27
242.  Arne Larsson             ABB IF                       53:46
243.  Dan Eriksson             Sundbyberg                   54:02
244.  Hardy Andreasson         Huddinge SK                  54:16
245.  Janne Pihlblad           S:t Görans IF                54:28
246.  Mikael Jönsson           Knutby                       54:32
247.  Erik Sandin              Westermalms IF               54:39
248.  göran Dalin              Örlogsskolorna               54:45
249.  Lennart Landin           Fredrikshofs IF              54:51
250.  Christer Askerfjord      PAUS                         55:27
251.  Anders Eklund            Qutarna                      55:37
252.  Lars Larsson             Bromma                       55:47
253.  Anders Nordenberg        Ösmo GIF                     56:01
254.  Lasse Närvä              Skogsgökarna                 56:06
255.  Rikard Obesitas          Skrotum IK                   56:57
256.  Lars Blomgren            CHIK                         57:11
257.  Peter Bohman             Stockholm                    57:18
258.  Holger Bjarnehag         Sundbybergs IK               57:38
259.  Teemu Lehtinen           Berga Örlogsskolor           57:52
260.  Ingemar Wallin           Stockholm                    58:09
260.  Ingemar Wallin           Stockholm                    58:09
261.  Leif Ericsson            Sorunda IF                   58:12
262.  Jan Björck               Nacka                        58:13
263.  Torbjörn Skarin          Tyresö                       58:25
264.  Patrik Bergström         S:t Görans IF                58:33
265.  Tilo Sorge               Qutarna                      58:39
266.  Nils Larsson             IF Linden                    59:10
267.  Hans Erkhammar           Kämpinge IF                  59:32
268.  Bengt Andersson          Sollentuna                 1:00:03
269.  Reino Hiltunen           Akalla                     1:02:50
270.  Gunnar Axelsson          Stockholm                  1:23:21



9,9 km Kvinnor
 1.  Camilla Benjaminsson      Hässelby SK              35:49
 2.  Seeta Dageryd             Fredrikshofs IF          36:56
 3.  Marie Hedman              Spårvägens FK            37:11
 4.  Maria Pettersson          Flemingsbergs SK         37:30
 5.  Maria Sollerman           Fredrikshofs IF          37:33
 6.  Annika Skarin             Hässelby SK              38:12
 7.  Lisa Wiklund              Spårvägens FK            39:03
 8.  Sari Huusko               Fredrikshofs IF          39:31
 9.  Maria Brunzell            Flemingsbergs SK         39:39
10.  Madeleine Wedin           Flemingsbergs SK         39:45
11.  Inger Pettersson          Fredrikshofs IF          40:30
12.  Annie Hedlund             Duvbo IK                 42:10
13.  Sofia Westling            Hässelby SK              42:29
14.  Gunnel Tolfes             Cap Gemini               42:57
15.  Karin Karlsson            Essinge IK               43:00
16.  Lena Andersson            Sundbybergs IK           43:00
17.  Sol-Britt Österlund       Spring Girls             43:01
18.  Tina Franzén              Bromma                   43:07
19.  Johanna Mellgren          Jamtrennarna             43:09
20.  Inger Eriksson            Spring Girls             43:45
21.  Marie Nilsson             Stockholm                43:51
22.  Katarina Danielsson       IF Åland                 44:16
23.  Marja-Lisa Persson        Mälarö SOK               44:30
24.  Sofie Bergendahl          SLK Oxelösund            44:44
25.  Marie Säll                Spring Girls             45:10
26.  Christine Svedjestrand    Spring Girls             45:13
27.  Anna Granström            Kista                    45:15
28.  Petra Sporrong            Spring Girls             45:53
29.  Marianne Perttula         Spring Girls             46:03
30.  Solveig Edlund            Spånga                   46:14
31.  Lena Selling              Enskede                  46:19
32.  Lena Källén               WM-Data                  47:07
33.  Ann-Sofie Westbrandt      Flemingsbergs SK         47:14
34.  Vera Gladys               Sollentuna               47:27
35.  Heléne Segerholt          Advokatfirman Sibersky   47:43
36.  Lisa Windolf              Stockholm                47:46
37.  Yasmine Tingwall          Spring Girls             47:53
38.  Lena Nyström              Tyresö                   48:23
39.  Erika Myrefelt            Spring Girls             49:45
40.  Katarina Lindén           Stocksund                49:57
41.  Anne Kenttä               Spring Girls             50:11
42.  Helena Svenshagen         Västerhaninge            50:44
43.  Marianne Soronen          Spring Girls             51:34
44.  Susanne Dantoft           Stockholm                52:19
45.  Maria Söderholm           Gällnö                   52:25
46.  Jenny Bäckström           Spring Girls             53:13
47.  Carina Karlsson-Brorell   Hässelby SK              53:17
48.  Åsa Skansjö               Stockholm                53:44
49.  Anna-Lena Jansson         Stockholm                55:58
50.  Mia Johnsson              Spring Girls             57:26
51.  Eva Söderberg             Stockholm                57:41
52.  Annika Andersson          Stockholm                57:41
53.  Gunilla Wallin            Fredrikshofs IF          62:42
54.  Elisabeth Gustawsson      Stockholm                63:23
55.  Lena Skansjö              Vattenfall IF            63:35
56.  Eva Brike                 Bandhagen                63:46
57.  Pia Olofsson              LME IK                   65:13