RESULTAT
ALLA SEGRARE SEDAN 1981

Nedan är alla segrare i tävlingsklassen på Kungsholmen Runt.
Westermalms IF var arrangör fram till 2000.
2001 tog FK Studenterna över tävlingen.


Damer
1981 10 km Karoline Nemetz Råby Rekarne GIF 36.35
1982 21,098 km Midde Hamrin IK Vikingen 1.12.32
1983 21,098 km Caroline Smith Hammarby IF 1.21.32
1984 21,098 km Ella Grimm IFK Lidingö 1.23.40
1985 14,065 km Lea Hurskainen IF Linden 56.01
1986 14,065 km Marie Larsson IK Vikingen 55.37
1987 10,548 km Tuulikki Räisinen Enhörna IF 37.05
1988 21,098 km Kajsa Friström Hammarby IF 1.31.10
   10,548 km Sigbritt Waldenborg IK Jordbänningarna 39.49
1989 9,9 km Annika Ericsson IFK Lidingö 34.53
1990 9,9 km Molly Ginley IFK Lidingö 35.54
1991 9,9 km Maria Jåfs Turebergs IF 37.10
1992 9,9 km Eva Isaacs Enhörna IF 38.02
1993 9,9 km Marie Johansson Hässelby SK 36.55
1994 9,9 km Mikaela Nyroos Turebergs IF 37.20
1995 9,9 km Susanne Wallner Dalaregementets IF 35.51
1996 9,9 km Åsa Schuman Piteå IF 37.25
1997 9,9 km Seeta Dageryd Fredrikshofs IF 36.58
1998 9,9 km Annika Nyberger Hässelby SK 35.12
1999 9,9 km Camilla Benjaminsson Hässelby SK 35.49
2000 9,9 km Annica Wenngren Kvarnsvedens FIK 35.59
2001 21,098 km Kajsa Friström Fredrikshofs FIF 1.26.50
2002 21,098 km Anna Lindh Rånäs 4H 1.21.22
2003 21,098 km Marie Söderström-Lundberg Hässelby SK 1.16.10
2004 21,098 km Kajsa Friström Fredrikshofs FIF 1.25.57
2005 21,098 km Ylva Samuelsson Lulekamraterna 1.28.22
2006 21,098 km Helena Olofsson Rånas 4H 1.21.36
2007 21,098 km Anna Von Schenck Hässelby SK 1.17.52
2008 21,098 km Anna Von Schenck Hässelby SK 1.19.15
2009 21,098 km Kajsa Berg Huddinge AIS 1.22.23
10 km Johanna Bohlin Hässelby SK 36.24
2010 21,098 km Anna von Schenck Hässelby SK 1.17.42
10,07 km Anna Ställberg IFK Tumba Friidrott 36.27
2011 21,098 km Anna von Schenck Hässelby SK 1.18.53
10 km Anna Rahm Rånäs 4H 35.33
2012 21,098 km Charlotte Karlsson Hammarby Friidrott 1.20.17
10 km Louise Wiker Hässelby SK 34.51
2013 21,098 km Mikaela Kemppi Örebro AIK 1.22.17
10 km Ulrika Flodin Rånäs 4H 35.27
2014 21,098 km Mikaela Kemppi Örebro AIK 1.19.40
10 km Johanna Bäcklund Rånäs 4H 35.49
2015 21,098 km Isabellah Andersson Hässelby SK 1.11.56
10 km Charlotte Karlsson Hässelby SK 35.24
2016 21,098 km Sofia Evnert IF Göta 1.20.27
10 km Sandra Eriksson Finland 34.26

Herrar
1981 10 km Bo Orrsveden IFK Lidingö 31.53
1982 21,098 km Jan-Iwar Westlund Spårvägen 1.06.25
1983 21,098 km Agapius Masong Tanzania 1.03.57
1984 21,098 km Josef Machalec Hässelby SK 1.07.17
1985 14,065 km Hans Källberg Mälarhöjdens IK 44.09
1986 14,065 km Bo Orrsveden IFK Lidingö 44.21
1987 10,548 km Mats Norrbom Gefle IF 1.09.23
1988 21,098 km Krister Svensson SRRC 1.11.20
   10,548 km Bernt Otterström IFK Lidingö 34.44
1989 9,9 km Göran Högberg Enhörna IF 30.29
1990 9,9 km Steve Brace England 30.00
1991 9,9 km Thomas Kajander Spårvägen Friidrott 30.58
1992 9,9 km Memeth Abbeholm Spårvägen Friidrott 31.09
1993 9,9 km Alfred Shemweta Flemingsbergs SK 30.13
1994 9,9 km Alfred Shemweta Flemingsbergs SK 29.47
1995 9,9 km Alfred Shemweta Flemingsbergs SK 30.03
1996 9,9 km Memo Abbeholm Flemingsbergs SK 31.28
1997 9,9 km Idris Ibrahim Spårvägen Friidrott 30.50
1998 9,9 km Magnus Bergman Kvarnsvedens FIK 30.04
1999 9,9 km Martin Rappe Hammarby Friidrott 31.28
2000 9,9 km Simon Gutierrez Hässelby SK 31.09
2001 21,098 km Bjarne Thysell Ärla IF 1.08.57
2002 21,098 km Anders Karlsson Enhörna IF 1.10.12
2003 21,098 km Fred Mogaka Tombu Kenya 1.05.09
2004 21,098 km Jonas Larm Hässelby SK 1.12.15
2005 21,098 km Alfred Shemweta Hässelby SK 1.08.57
2006 21,098 km Erik Öhlund Hälle IF 1.09.19
2007 21,098 km Anders Österlund Västerås SOK 1.12.33
2008 21,098 km Marek Poszepczynski Enhörna IF 1.11.11
2009 21,098 km Marek Poszepczynski Enhörna IF 1.10.11
10 km Fredrik Uhrbom Spårvägen Friidrott 31.25
2010 21,098 km Linus Nilsson Enhörna IF 1.10.56
10,07 km Fredrik Uhrbom Spårvägen Friidrott 31.49
2011 21,098 km Haben Idris Hässelby SK 1.06.01
10 km Markus Persson Enhörna 32.50
2012 21,098 km Fredrik Uhrbom Spårvägen Friidrott 1.11.53
10 km Haben Idris Hässelby SK 30.32
2013 21,098 km Anders Grahl Enhörna IF 1.12.02
10 km Olle Walleräng Spårvägen Friidrott 29.32
2014 21,098 km Daniel Woldu Spårvägen Friidrott 1.09.40
10 km Robel Fsiha Spårvägen Friidrott 29.41
2015 21,098 km Abraham Adhanom Eskilstuna 1.04.38
10 km Olle Walleräng Spårvägen Friidrott 29.48
2016 21,098 km Lars Södergård Spårvägens FK 1.08.28
10 km Abraham Adhanom Eskilstuna friidrott 29.46